Jak bezpiecznie i w pełni legalnie wynająć lokal gastronomiczny?

Obecnie na rynku nieruchomości możemy znaleźć wiele ofert przygotowanych przez osoby prywatne, które oferują zainteresowanym klientom lokale użytkowe na wynajem. Coraz częściej też możemy zauważyć publiczne ogłoszenia, a w nich treści takie jak np. wynajmę lokal gastronomiczny czy poszukiwany obiekt pod restauracje. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ obecnie większość przedsiębiorców otwierających własną restaurację, decyduje się na wynajem lokalu. Nie każdy jednak ma świadomość, że nawet w przypadku zawierania umowy słownej z właścicielem lokalu, może dojść do próby oszustwa, która zazwyczaj kończy się niefortunnie dla osoby wynajmującej. 

Na co więc zwrócić uwagę decydując się na wynajem lokalu gastronomicznego tak, aby nie żałować tej decyzji i nie borykać się z jej prawnymi konsekwencjami w przyszłości? Podpowiadamy! 

Umowa najmu? Zawsze w formie pisemnej! 

Odpowiednio przygotowana umowa to swego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla właściciela lokalu, jak i najemcy. Choć wielu doświadczonych wynajmujących próbuje żerować na łatwowierności najemców, coraz częściej spotykają się oni z dobrze przygotowanymi interesantami, których nie tak łatwo oszukać. To, na co warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim umowa najmu sporządzona w formie pisemnej dla dwóch stron. To, że ktoś powie nam ‘wynajmę lokal gastronomiczny’ podczas rozmowy nie oznacza, że lokal jest już nasz. 

Warto również pamiętać o tym, że jako najemca mamy prawo, a nawet i obowiązek uczestniczyć w tworzeniu odpowiedniej umowy najmu. W pisemnej formie umowy najmu lokalu gastronomicznego powinny być zamieszczone informacje, które zabezpieczą nas i naszą działalność przed wszelkimi problemami, takie jak okres najmu, wysokość czynszu, ale i kaucji zwrotnej oraz wszelkie zgody wynajmującego np. na umieszczenie materiałów reklamowych na fasadzie obiektu i jego terenie czy zgoda na przeprowadzenie prac remontowych w ustalonym wcześniej zakresie. 

Dodatkowo…

Zanim podpiszemy umowę najmu, powinniśmy sprawdzić, czy osoba, z którą rozmawiamy i która jest autorem ogłoszenia – ‘wynajmę lokal gastronomiczny’ to prawny właściciel lokalu, zapisany w umowie najmu. Do tej informacji niezbędny będzie numer Księgi Wieczystej. Warto również zdobyć oświadczenie właściciela, w którym zapisane będzie, że obiekt nie jest obciążony zaległościami finansowymi.