Przeglądając oferty specjalistycznych sklepów, coraz częściej możemy zetknąć się z dość osobliwą kategorią produktów. Geokraty komórkowe, bo to o nich mowa, to wynalazek stosunkowo nowy, dlatego też nie dziwi wcale brak ogólnej wiedzy na ich temat. Pomimo tego, że pojawiły się one na rynku zaledwie kilka lat temu, ich przydatność zauważyło jednak wielu specjalistów w naszym kraju. Z tego też powodu, geokraty stanowią obecnie jedne z najskuteczniejszych rozwiązań, przeznaczonych do wzmacniania różnego rodzaju podłoży oraz zbrojenia gruntu. W niniejszym artykule przybliżymy temat tych niezwykle praktycznych produktów.
Charakterystyka geosiatek
Geokrata komórkowa składa się z niezwykle trwałych taśm, łączonych ze sobą poprzez punktowe spawanie z użyciem ultradźwięków. Każda taśma została wykonana z polietylenu o wysokim stopniu gęstości, co zapewnia uzyskanemu produktowi znakomitą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Połączone taśmy są łączone w elastyczne i lekkie struktury, zbliżone formą do plastrów miodu. Uzyskaną konstrukcję można następnie wypełnić zasypowym materiałem konstrukcyjnym. Do takich materiałów zaliczamy chociażby beton, kruszywa, kamienie, glebę tudzież grunty z wykopów. Dzięki swoim właściwościom, geokraty komórkowe nie tylko skracają czas realizacji prowadzonych robót, ale również umożliwiają sprawne wzmocnienie niestabilnych gruntów.
Zastosowanie geokrat w domu i przemyśle
Elastyczność i niska cena geokrat sprawia, że obecnie korzystają z nich nie tylko profesjonalne firmy budowlane, ale też osoby prywatne. W przypadku tej pierwszej grupy, geokrata komórkowa stanowi nieocenioną pomoc w trakcie podbudowy rur i kanałów, budowie i remontach dróg, stawianiu wałów przeciwpowodziowych czy też umacnianiu parkingów oraz innych miejsc użytku publicznego. Klienci indywidualni sięgają po geosiatki na przykład w trakcie tworzenia ścieżek, prowadzących do drzwi wejściowych w nowo zakupionym domu. Produkty te znakomicie sprawdzają się także przy tworzeniu systemów drenażowych, membran dachowych oraz oczek wodnych. Uzyskujemy wówczas stuprocentową gwarancję wieloletniej estetyki domowych konstrukcji. Pamiętajmy jedynie, aby zawsze stawiać na usługi wyłącznie zaufanych sprzedawców – geosiatki niskiej jakości mogą bowiem ulegać stopniowemu niszczeniu wskutek obciążenia, wywieranego na nieprawidłowo wykonane elementy.