Wiaty śmietnikowe w ogrodzeniu będące integralną częścią małej architektury miejskiej, stanowią praktyczne rozwiązanie w zakresie składowania odpadów. Mogą być one wykorzystywane na prywatnych posesjach, osiedlach mieszkaniowych oraz terenach firmowych. W Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego istnieją określone wymogi dotyczące ich budowy. Okazuje się, że inwestując w nowoczesny śmietnik w ogrodzeniu, musisz spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.
Praktyczny i nowoczesny śmietnik w ogrodzeniu
Wiaty śmietnikowe na podstawie przepisów prawa budowlanego są zaliczane do obiektów małej architektury miejskiej. Są to lekkie konstrukcje wykończone zadaszeniem, wewnątrz których w specjalnie przeznaczonych do tego celu kontenerach są składowane odpady. Zarówno nowoczesne śmietniki w ogrodzeniu znajdujące się na prywatnych posesjach, jak i te umieszczone na terenie firm mogą być wolnostojące lub obudowane murowanymi, drewnianymi albo metalowymi ścianami.
Wiaty na śmieci w ogrodzeniu są zamiennie nazywane także altanami. Prawo budowlane daje inwestorom pewną dowolność w zakresie wyboru materiałów, z których mają one zostać zbudowane. Najczęściej wybiera się w tym celu drewno, siatkę stalową, panele lub cegłę. Obiekt tego typu chroni odpady przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu rozkładają się one wolniej. Poza tym podnosi to estetykę otoczenia. W Polsce obowiązują pewne przepisy, których trzeba przestrzegać, budując wiatę śmietnikową przy domu, firmie lub na osiedlu.
Przepisy prawne w Polsce dotyczące budowy wiaty na śmieci w ogrodzeniu
Prawo budowlane jasno definiuje kwestie warunków technicznych, jakie muszą spełniać zabudowy śmietnika w ogrodzeniu. Chodzi tu głównie o ich usytuowanie oraz dozwolone rozmiary. Ustawa nie reguluje jednak tego, jak dokładnie ma wyglądać miejsce na kosze na śmieci w ogrodzeniu, dając inwestorom pewną dowolność w tym zakresie.
Lokalizacja wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu jest ściśle określona przez prawo. Odpady mogą być w niej składowane tylko wtedy, gdy zostaną spełnione następujące warunki:
- odległość wiaty śmietnikowej przy domu od okien i drzwi powinna wynosić co najmniej 10 m,
- odległość od granicy działki sąsiada to co najmniej 3 m,
- odległość od placów zabaw, miejsc rekreacyjnych lub boisk sportowych to minimum 10 m,
- na osiedlach mieszkaniowych odległość zabudowy śmietnika w ogrodzeniu nie może przekroczyć 80 m od najdalej położonego wejścia.
Warto zaznaczyć, że powyższych warunków nie muszą spełniać właściciele domów jednorodzinnych. Nie obowiązują one także w przypadku miejsc rekreacji indywidualnej.
Wymagania konstrukcyjne i estetyczne dla zabudowy śmietnika w ogrodzeniu
Wiata na śmieci w ogrodzeniu nie powinna się wyróżniać na tle innych zabudowań na działce. Ważne jest jednak to, aby stanowiła ona estetyczne i zadbane miejsce do składowania odpadów. Prawo budowlane zezwala na budowę wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim dojście i dojazd do obiektu tego typu powinny zostać utwardzone. Nie tylko ułatwia to codzienne korzystanie z zabudowy, ale także wpływa na porządek i zapewnia wygodę firmom odbierającym odpady.
Przed inwestorami stawia się także pewne wymogi konstrukcyjne. Miejsce na kosze na śmieci w ogrodzeniu powinno zostać wykonane z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, mieć zadaszenie oraz ściany boczne. Dzięki temu wiata będzie skutecznie chroniła odpady przed zawilgoceniem i szybszym rozkładem. Ponadto konieczne jest zadbanie o właściwą wentylację tych altan.
Zabudowa śmietnika w ogrodzeniu powinna także zostać wyposażona w wygodną furtkę, najlepiej zamykaną na żeliwną lub stalową kłódkę. Ułatwi to użytkownikom dostęp do wiaty, a pracownikom odbiór i wywóz śmieci. Solidne zamknięcie ochroni nowoczesny śmietnik w ogrodzeniu przed aktami wandalizmu, a tym samym pozwoli utrzymać porządek na posesji.
Kłódka ze stalowym hartowanym pałąkiem do zamykania bramy wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu.
Czy pozwolenie na budowę wiaty śmietnikowej przy domu jest wymagane?
Od 2017 r. prawo budowlane nie nakłada już na inwestorów obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wiaty na śmieci w ogrodzeniu. Obecnie wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta właściwym dla danego obszaru. Aby jednak móc wybudować tego typu miejsce na kosze na śmieci w ogrodzeniu, należy spełnić kilka warunków. Oto one:
- zabudowa nie może przekraczać powierzchni 35 m2,
- maksymalna liczba tego typu obiektów na każde 500 m2 działki wynosi 2,
- na działce z budynkiem mieszkalnym lub na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową wiata śmietnikowa nie powinna zajmować powierzchni większej niż 50 m2,
- na powierzchni 1000 m2 takiej działki mogą znaleźć się tylko 2 wiaty.
Oczywiście prawo budowlane dopuszcza możliwość budowy większej wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu. Jeżeli jednak masz taki zamiar, musisz uzyskać odpowiednie pozwolenie. Warto zaznaczyć, że usytuowanie śmietnika na posesji prywatnej zależy od preferencji jej właściciela. Nie musi on ani uzyskać pozwolenia, ani zgłaszać zamiaru budowy. W przypadku wiat śmietnikowych przy domach wielorodzinnych przepisy te są zdecydowanie bardziej szczegółowe i restrykcyjne.
Jak wygospodarować miejsce na kosze na śmieci w ogrodzeniu?
Jeśli planujesz wygospodarować miejsce na kosze na śmieci w ogrodzeniu, istotne jest przemyślane podejście zarówno do wymiarów wiaty, jak i do jej usytuowania. Na podstawie ilości produkowanych odpadów i częstotliwości wywozu śmieci możesz określić, ile koszy na śmieci będzie potrzebne oraz jakiej wielkości powinna być wiata śmietnikowa w ogrodzeniu.
Istnieje kilka popularnych sposobów na umieszczenie takiej zabudowy na posesji. Pozwalają one na wygodne i swobodne korzystanie z koszy. Śmietnik zazwyczaj znajduje się we frontowej części ogrodzenia, czyli:
- w jego rogu – dzięki temu brama wjazdowa i furtka znajdują się daleko od wiaty,
- obok furtki i bramy wjazdowej – rozwiązanie to jest stosowane na niewielkich działkach,
- przed ogrodzeniem – ten krok wymaga cofnięcia parkanu w głąb działki.
Wybraną opcję warto dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę wiaty śmietnikowej większej niż 50 m2?
Aby uzyskać pozwolenie na budowę wiaty śmietnikowej większej niż 50 m2, musisz złożyć wniosek we właściwym organie administracji publicznej, najczęściej w urzędzie miasta lub gminy. Dokument powinien zawierać niezbędne informacje i załączniki. To przede wszystkim projekt budowlany oraz uzgodnienia z sąsiadami. Wniosek musi ponadto spełniać wymogi lokalnego prawa budowlanego i przepisy dotyczące ochrony środowiska.
Szczegółowe informacje na temat uzyskania pozwolenia na budowę wiaty śmietnikowej większej niż 50 m2 możesz uzyskać bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy.
FAQ
- Czy istnieją specjalne przepisy dotyczące zamaskowania wiaty na śmieci?
Tak. Przepisy te mogą dotyczyć różnych aspektów, takich jak estetyka, harmonia z otoczeniem czy też minimalizowanie wpływu wiaty na krajobraz. Na przykład w niektórych miejscach może być wymagane wykorzystanie do budowy wiaty śmietnikowej materiałów, które pasują do stylu ogrodzenia lub budynków w okolicy.
- Czy można dostać karę za niewłaściwe utrzymanie wiaty na śmieci?
Tak – istnieją przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości wokół wiaty na śmieci. Ich naruszenie może skutkować nałożeniem kar przez lokalne władze. Mogą one obejmować grzywny pieniężne lub sankcje administracyjne.
- Czy istnieją specjalne wymogi co do oświetlenia wokół wiaty na śmieci?
Tak. W Polsce wymogi te mogą być określone w przepisach miejscowych samorządów lub wspólnot mieszkaniowych.