Od kilku lat wśród wielu propozycji producentów instalacji grzewczych, rekordy popularności bije ogrzewanie podłogowe wodne. Aby móc jednak cieszyć korzyściami, wynikającymi z takiej instalacji, nasz projekt powinien uwzględniać odpowiednie założenia. Jakie?
System ogrzewania podłogowego przewodowy – dlaczego jest tak popularny?
Ogrzewanie podłogowe oparte na wodzie bardzo często w budownictwie jest również nazywane podłogówką. System tego typu daje ogromne możliwości aranżacyjne, a także gwarantuje, że generowane ciepło zostanie równomiernie rozprowadzone po pomieszczeniach. W rezultacie nie trzeba martwić się utworzeniem różnic temperaturowych w poszczególnych częściach domu lub mieszkania.
Co więcej, system przewodowy zawarty w ogrzewaniu podłogowym pozwala dobrać elastycznie źródło ciepła. Daje to ogromne możliwości instalacyjne zarówno domownikom, jak i montażystom. Dzięki wodzie o niskiej temperaturze wykorzystywanej w ogrzewaniu podłogowym, praca źródła ciepła w postaci pompy lub kotła kondensacyjnego będzie wyróżniała się wysoką sprawnością.
O czym trzeba pamiętać, projektując schemat ogrzewania podłogowego?
Wspomniane argumenty, przemawiające za montażem ogrzewania podłogowego przekonują od kilku lat wielu właścicieli domów i mieszkań. Przed instalacją systemu grzewczego tego typu, należy przypilnować projektantów czy projekt uwzględnia niezbędne aspekty. Przy tworzeniu projektu zespół projektowy powinien wziąć pod uwagę rodzaj materiału wykończeniowego podłogi.
W branży budowlanej utarło się przekonanie, że w przypadku ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, kamienne czy te wykonane z betonu. Każdy przewodowy system ogrzewania podłogowego świetnie współpracuje jednak z podłogą, która jest wykończona parkietem, deskami wielowarstwowymi czy panelami podłogowymi.
Na koniec warto pamiętać, że najlepszym wyborem będzie wykończenie podłogowe, które charakteryzuje się najlepszym przewodzeniem ciepła. Jeśli zdecydujemy się na materiał, który będzie, nieco gorszy, pod tym względem, należy zagęścić rury grzewcze.