Ocieplenie poddaszy – czym najlepiej jest wykonać?

Coraz więcej osób wykonujących ocieplanie domu decyduje się na ocieplenie poddasza, dzięki temu można zmniejszyć straty energii nawet o 25%, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i większą wydajność cieplną. Jakie są metody ocieplenia poddasza?

Czy ocieplenie poddasza wymaga formalności?

Bardzo wielu inwestorów decyduje się na ocieplenie poddasza od razu na etapie budowy domu. Jeśli prace remontowe wykonywane są w starszych domach, to ocieplenie poddasza należy zgłosić, gdy budynek ma więcej niż 12 m wysokości, ale mniej niż 25 m.

W przypadku nowych domów ocieplenie poddasza należy wykonać od razu z uwagi na nowelizację prawa budowlanego, która weszła w życie z dniem 30 grudnia 2020 roku. Określa ona współczynnik przenikania ciepła dachu w domu, musi być niższy od 0,15 [W/(m2·K)], dlatego niezbędne jest właściwie ocieplenie poddasza.

Czym najlepiej jest ocieplić poddasze?

Aby osiągnąć jak najlepszą termoizolację budynku, należy nie tylko ocieplić dom, lecz również wykonać właściwą termoizolację poddasza. Do wyboru jest kilka materiałów: wełna mineralna lub szklana, styropian i pianka poliuretanowa oraz wdmuchiwana celuloza. Który z nich będzie najlepszy?

Ocieplenie poddasza wełną mineralną

Od lat do ocieplenia poddaszy inwestorzy wybierają głównie wełnę mineralną. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie na poddaszach użytkowych. Dostępne są dwie formy tego materiału: maty lub płyty o różnych wymiarach i gęstości (co przekładają się na współczynnik przewodzenia ciepła). Niektóre rodzaje wełny zabezpieczone są folią, która zapewnia paroizolację, przy jednoczesnym odbijaniu ciepła, co zwiększa walory izolacyjne.

Do wyboru jest wełna szklana i mineralna. Ta pierwsza jest odporniejsza na ogień i wysokie temperatury, dlatego świetnie sprawdza się do ocieplenia komina. Natomiast wełna mineralna jest tańsza i bardziej sprężysta. Ma również lepszą izolację akustyczną. Oba materiały mają podobną izolację termiczną.

Ocieplenie poddasza styropianem

Obecnie coraz rzadziej stosuje się styropian do ocieplenia poddasza. Częściej wykorzystywany jest do ocieplenia domu. Jest to spowodowane tym, że styropian jest mało elastyczny, dlatego trudno jest go dopasować do skosów czy załamań pod połaciami dachowymi. Nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej. Jeśli chcesz ocieplić poddasze styropianem, to najlepszy będzie grafitowy o niskim współczynniku przenikania ciepła (0,033 W/m2).