Mleczko cementowe – co to? 

Wykonywanie fundamentów jest bardzo prostą czynnością, oczywiście dla ekip budowlanych, podobnie, jak wylewek czy też innych podkładów samopoziomujących. Warto pamiętać, że beton musi być odpowiednio położony tylko wtedy będzie rzeczywiście spełniał wszystkie swoje właściwości, a także wytrzyma przez bardzo wiele lat. Obecnie na rynku dostępne są takie mieszanki betonu, które rzeczywiście podnoszą walory użytkowe danego zaprawy. Aby położyć beton, wystarczy kupić gotowe mieszanki i wymieszać je odpowiednio z wodą. Warto pamiętać, że dobrze jest pilnować wszystkich proporcji, ponieważ innym przypadku może dojść do powstania tak zwanego mleczka cementowego na powierzchni betonu. Co to jest? Czy można się tego pozbyć? Zachęcamy serdecznie do przeczytania naszego poniższego artykułu. 

Mleczko cementowe 

Mleczko cementowe to nic innego, jak słaba, krucha warstwa cementu i drobnych kruszyw, która wynoszona jest na powierzchni przez wypływającą z betonu wodę. Najczęściej powstaje wskutek zbyt dużej ilości wody dodanej do mieszanki cementowej. Dlatego warto pamiętać o tym, co jest napisane na opakowaniu zaprawy i stosować się do tych zaleceń. W tym wypadku warto zastosować narzędzia miarujące wodę, które ułatwią znacznie dokonanie odpowiednich proporcji. Warto też pamiętać, że świeży beton zawsze zawiera pewną ilość mleczka cementowego, jednak nie zawsze ono się wynosi na powierzchnię. Ponadto, mleczko cementowe należy usunąć, ponieważ w innym wypadku inne naprawy czy też pokrycia, powłoki mogą nie być odpowiedniej jakości i mogą po prostu odprysnąć, czy też usunąć się wraz z mleczkiem. Mleczko cementowe ma bardzo charakterystyczny wygląd, występuje pod postacią wykruszonej warstwy betonu u góry i jest zazwyczaj trochę jaśniejszego koloru niż tradycyjny beton. 

W jaki sposób usunąć? 

Warto pamiętać, że mleczko cementowe można bardzo łatwo usunąć, wystarczy zeszlifować go lub też wyczyścić i dzięki temu zostanie ono usunięte wraz z innymi, tłustymi na plamami czy też innymi rodzajami pozostających na betonie rzeczy.