Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Pompa ciepła jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania domów i lokali użytkowych.  Co należy wiedzieć o działaniu pompy ciepła?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła należy do nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych coraz częściej w domach oraz firmach. Pompa ciepła jest wydajnym, a zarazem energooszczędnym systemem grzewczym służącym do ogrzewania domu w chłodne dni oraz do chłodzenia w upalne dni. Pompa ciepła sprawdzi się również do ogrzewania wody użytkowej w domu. Ma wielofunkcyjne zastosowanie, dodatkowym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjny design, wygoda z użytkowania oraz przyjazność dla środowiska naturalnego.

Pompa ciepła – zasada działania

Pompa ciepła należy do urządzeń grzewczych, których zasada działania opiera się na pobieraniu energii z zewnątrz, czyli z dolnego źródła ciepła takiego jak powietrze, woda czy ziemia. Pobrana energia ogrzewana jest, a następnie kierowana do instalacji grzewczych wewnątrz budynku. Górnym źródłem ciepła może być, np. ogrzewanie podłogowe, grzejniki.

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, a zasada działania każdej z nich jest taka sama. W wodnych pompach ciepła wykorzystywana jest woda gruntowa, w gruntowych wykorzystywana jest energia ziemi, a powietrzne pobierają energię z powietrza. Dzięki temu pompa ciepła może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania pomieszczeń w ziemię, jak i do chłodzenia latem – wtedy następuje proces odwrotny. Za pomocą urządzenia usuwane jest ciepłe powietrze, a następnie dostarczane ochłodzone. Pompy ciepła powietrzne, aby mogły właściwie działać, muszą być zasilane energią elektryczną – w 75% urządzenie korzysta z energii dostarczanej z powietrza. Jeśli chcesz, aby inwestycja w pompę ciepła była jak najbardziej opłacalna, to sugerujemy zamontować również panele fotowoltaiczne. Dzięki temu pompa ciepła będzie ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem.