Jaka boazeria drewniana na zewnątrz?

Boazeria drewniana kojarzy się głównie z wystrojem wnętrz rodem z minionej epoki. Obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Jest ekologicznym materiałem, który ma bardzo wiele zalet. Czy można zastosować boazerię drewnianą na zewnątrz?

Wielki powrót boazerii drewnianej

Drewniana okładzina ścian kojarzony się przede wszystkim z PRL-em, w którym był to synonim luksusu. Obecnie coraz więcej inwestorów wybiera ten rodzaj wykończenia wnętrza zwłaszcza do pomieszczeń w stylu vintage, skandynawskim czy boho. Materiał ten ma świetny stosunek jakości do ceny oraz daje różne możliwości aranżacji.

Okładzina drewniana jest naturalnym materiałem wykonywanym z wysezonowanego drewna, dzięki temu ma nie więcej niż 17% wilgotności. Dlatego jest tak często wykorzystywany do użytku wewnętrznego. Świetnie sprawdzi się zarówno w gabinetach, jak i w kuchni, a nawet w łazience. Drewno jest materiałem łatwopalnym, dlatego nie należy go stosować w pomieszczeniach z kominkiem.

Boazeria drewniana na zewnątrz jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w projektach domów jednorodzinnych. Takie wykończenie poprawia izolację termiczną i akustyczną oraz pięknie się prezentuje.

Okładzina drewniana wewnątrz

Obecnie wykonuje się deski boazeryjne do wewnątrz z różnych rodzajów drewna, choć prym wiodą rodzime gatunki takie jak świerk i sosna, to w nowoczesnych wnętrzach najczęściej stosowane są egzotyczne odmiany takie jak: mahoń, merbau, czy orzech amerykański.

Boazeria drewniana na zewnątrz – czy jest dobrym pomysłem?

Stosowanie boazerii drewnianej na zewnątrz z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Taka elewacja jest trwała oraz poprawia izolację termiczną i autystyczną budynku. Na okładzinę zewnętrzną warto wybierać rodzime gatunki drewna takie jak: sosna, świerk i modrzew. Najczęściej deski elewacyjne montowane są systemem pióro- wpust, który jest bardzo łatwy w montażu. Ten rodzaj elewacji wymaga odnowienia co kilka lat.