Specjaliści od instalacji grzewczo-chłodzących są zgodni, iż najlepszym obecnie rozwiązaniem jest pompa ciepła. Jednak na rynku można wyróżnić wiele rodzajów urządzenia tego typu. Jeśli przymierzasz się do kupna optymalnego źródła energii, to koniecznie sprawdź, jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Pompa ciepła gruntowa
Omawiając rodzaje pomp ciepła, w pierwszej kolejności należy wymienić pompę gruntową. Urządzenie czerpie energię cieplną z gruntu. Ściślej jest to energia geotermalna na skutek nagrzewania się skorupy ziemskiej.
Już 1,5 m pod ziemią temperatura kształtuje się zawsze jako dodatnia, dlatego praca pompy jest wtedy najlepsza. Ilość pozyskanej energii zależy od wymiennika ciepła, który współpracuje z pompą. Specjaliści w tej kwestii rekomendują zwłaszcza montaż kolektorów poziomych z uwagi na niższe koszty i relatywnie dobre efekty.
Pompa ciepła powietrzna
Jeśli chodzi o rodzaje pomp ciepła, należy także wyróżnić pompę powietrzną. System tego typu czerpie energię bezpośrednio z powietrza zewnętrznego i wtłacza je do kanałów wentylacyjnych i dalej do central wentylacyjnych.
W dni chłodne może dostarczać powietrze ciepłe, natomiast w dni gorętsze powietrze może być odpowiednio chłodne. Ważną informacją dla inwestorów jest to, że pompa ciepła powietrzna nie wymusza montażu dolnego źródła energii.
Pompa ciepła wodna
Pompa ciepła wodna czerpie energię z płynącej wody. Urządzenie najlepiej pracuje, gdy ciecz ma temperaturę od 5 do 10 stopni Celsjusza. Gdy woda jest nieco chłodniejsza, wtedy efektywność pompy ciepła może spaść.
Omawiając różne rodzaje pomp ciepła, należy zwrócić uwagę na to, że szczególnie ten typ jest chętnie montowany przez Polaków. Warunkiem jest jednak posiadanie studni głębinowej zarówno czerpanej, jak i zrzutowej.
Źródłem na pompy ciepła może stanowić również zbiornik wodny na przykład w formie rzeki czy stawu. Jednak w obu przypadkach zachodzi koniecznie zamontowania filtrowania wody, aby wyeliminować ryzyko awarii pompy na skutek zatkania zanieczyszczeniami.