Rynek systemów wentylacyjnych od czasu do czasu zaskakuje wprowadzaniem nowych rozwiązań, które rewolucjonizują budownictwo. Doskonałym przykładem jest wentylacja hybrydowa, wykorzystująca aspekty zarówno wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej. Jeśli chcesz poznać szczegóły, dotyczące tego, jak działa wentylacja hybrydowa, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury.
Wentylacja hybrydowa – jak działa?
Dostarczanie świeżego powietrza w ramach wentylacji hybrydowej odbywa się w sposób naturalny, w sytuacji gdy, warunki nie pozwalają na taki proces, uruchamia się wentylacja mechaniczna. Jeśli natomiast warunki wewnętrzne i zewnętrzne są sprzyjające, to wentylacja mechaniczna jest wspomagana przez naturalny proces wymiany powietrza.
Głównym założeniem wentylacji hybrydowej jest oparcie całego systemu na tradycyjnej wymianie powietrza w budynku. Za pomocą nawiewników do budynku dostaje się świeże powietrze. Wentylacja hybrydowa wyposażone jest w turbinę hybrydową, która wykorzystuje energię wiatru, aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie w kominie.
Jeśli wiatr jest silny, turbina spowalnia, aby wymiana powietrza odbywała się w sposób naturalny, natomiast gdy wiatr jest słaby, wtedy system zaczyna działać tak samo, jak wentylacja mechaniczna.
Jak sterować wentylacją hybrydową?
Wielu inwestorów komercyjnych, a także tych fizycznych wybiera hybrydową wersją systemu wentylacji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ wentylacja hybrydowa jest prosta w obsłudze.
Prostota wynika z tego, że systemem można sterować za pomocą dedykowanego oprogramowania lub sterownika. Fachowcy rekomendują wybór zdecydowanie pierwszego sposobu, ponieważ pozwala na bieżąco kontrolować pracę systemu wygodnie z komputera lub urządzenia mobilnego.
Wentylacja hybrydowa – zalety
Specjaliści z branży sanitarnej są zgodni, że wentylacja hybrydowa jest przede wszystkim skuteczna. Zamontowanie i wdrożenie takiego systemu kosztuje o wiele mniej w porównaniu z kosztami, jakie trzeba ponieść w przypadku wentylacji mechaniczno-wywiewnej. Co więcej, omawiany system nie generuje hałasu.